Στατιστικά Ιστοσελίδας

Χρήστες 0
Επισκέπτες 2

Σύνδεση

Συμμετοχή του 1ου Δ.Σ. Ναυπάκτου στον Διαγωνισμό Πληροφορικής και Υπολογιστικής Σκέψης Bebras

Το σχολείο μας έλαβε μέρος για δεύτερη συνεχή φορά στον Μαθητικό Διαγωνισμό Πληροφορικής και Υπολογιστικής Σκέψης Bebras (Κάστορας), που διοργανώθηκε στην Ελλάδα για 2η φορά φέτος, το διάστημα 18/11/2019 έως και 29/11/2019.

Ο διαγωνισμός «Κάστορας» αποτελεί, σήμερα, μια διεθνή πρωτοβουλία της ομώνυμης κοινότητας (Bebras®), με σκοπό την προώθηση της Πληροφορικής (ή Επιστήμης των Υπολογιστών) και της Υπολογιστικής Σκέψης μεταξύ εκπαιδευτικών, μαθητών και μαθητριών όλων των ηλικιών.
Διοργανώνεται σε σχολεία, με χρήση υπολογιστών ή φορητών συσκευών, για διάφορες ηλικιακές ομάδες και υπό την επιτήρηση εκπαιδευτικών. Στον διαγωνισμό συμμετέχουν κάθε χρόνο χιλιάδες μαθητές και μαθήτριες, από 50 και πλέον χώρες.

Οι μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου συμμετείχαν μαζικά, με 54 συμμετοχές μαθητών από την Γ΄ τάξη έως και την ΣΤ’ τάξη, και αξιοσημείωτες επιδόσεις.

Joomla Tutorial: by JoomlaShack